Personal menu

Септември 2009: Когато "Васил Левски" отесня за ЦСКА - Фулъм в групите на Лига Европа (СНИМКИ+ВИДЕО)

На 17 септември 2009 г. ЦСКА изиграва първия си, дебютен мач в груповата фаза на чисто новия турнир Лига Европа. Преди 15 години в Нион решават да преименуват и да преформатират турнира за Купата на УЕФА и след паметен рейд в квалификационните кръгове "червените" стават част от основната фаза на първото издание на Лига Европа.

В пресявките ЦСКА елиминира последователно Дери Сити (1:0 в София и 1:1 в Дери, Ирландия) и руския гранд Динамо Москва (0:0 в София и 2:1 в Москва). Жребият изпраща "червените" в група Е заедно с италианския Рома, швейцарския Базел и английския Фулъм.

Първият мач за играчите на Любослав Пенев, за когото това е първи период начело на родния му тим, е срещу лондончани. Националният стадион "Васил Левски" се препълва, с изключение на традиционно нежелания от "армейските" фенове сектор "Б". Еуфоричната публика вдига две хореографии - една от "Сектор Г" и друга в сектор "В". Северната трибуна е покрита от мозайка с картони, червено и бели ленти плюс образа на хулиган зад мрежести решетки, вдъхновен от класически фотос от 80-те години на Острова. Самият мач преминава равностойно и завършва 1:1. Откриващият гол на влезлия като резерва Мишел Платини обаче взривява екзалтираната публика, но радостта на "червените" трае само три минути, когато Диоманси Камара изравнява за Фулъм след неразчетено излизане на 20-годишния тогава Иван Караджов.

След ремито с британците ЦСКА не успява да се противопостави успешно на съперниците си в групата и след пет поредни загуби финишира на последното четвърто място в група Е с 1 точка и голова разлика 2:12. Същата есен Левски също играе в Лига Европа след отпадането си в плейофа за Шампионската лига (1:2 и 0:2 от Дебрецен, Унг). В своята група G "сините" записват 5 загуби и 1 победа в последния си мач - престижно 1:0 над Лацио в Рим с гол на Христо Йовов.